מאמרים › מאמרים בנושא פוריות

פריון ואין הריון

תחום הרפואה העוסק בפריון נשים משקיע משאבים רבים במחקרים ומייצר הצלחות הן בתחום ההיריון והן בתחומים נוספים הקשורים לעובר.

 

המאמר מתייחס לזוגות פוריים שאינם מצליחים להיכנס להריון. הכוונה בזוגות פוריים היא שמערכת הפריון של האישה תקינה וספירת הזרע של הגבר תקינה. למרות שהרפואה יודעת היום לטפל בהפריה חוץ גופית בספירת זרע נמוכה ולאחר מכן להפרות את האישה, יתייחס המאמר לאספקטים המונעים קליטת עובר בזוגות בריאים.

כארבעה אחוז מהזוגות הבריאים אינם מצליחים להיכנס להריון. ככל שעובר זמן רב יותר נוצר מתח ולחץ אצל כל אחד מבני הזוג. לאחר שנה של ניסיונות מתחיל המתח הנוצר אצל כל אחד מבני הזוג להשפיע גם על הזוגיות. תחושות שונות כגון האשמה עצמית, האשמת בן/בת הזוג, דכאון ועוד תופעות הקשורות לחרדה ולמתח מתחילות להתפתח.  התפתחות המתח משפיעה לא רק על האפשרות להיכנס להריון אלא גם על הזוגיות עצמה.

מחקרים רבים  מהשנים האחרונות  מצאו קשר  מובהק  בין מצב חרדתי ומתח לאי כניסה להריון בזוגות בריאים. חשוב לציין כי מתח קיים גם אצל זוגות שמצליחים להיכנס להריון,אך נמצאו פרמטרים רבים שהוכיחו קוהרנטיות בין מאפיינים אישיותיים משותפים לאי  יכולת להיכנס להיריון  מחקר חייב להוכיח  עובדות מדויקות...אלא מציין עובדה שנחקרה והיא שכל הזוגות הבריאים שאינם מצליחים להיכנס להריון, כולל נשים ללא בני זוג סובלים ממתח וחרדות גבוהים יותר מאשר נשים או בני זוג שמצליחים להיכנס להריון.

 

בהיבט שאינו קליני נעשים שני מחקרים ראשיים, הראשון הוא לאמת כי זוגות שאינם נכנסים להריון סובלים מרמת חרדה גבוהה יותר מזוגות שכן נכנסים להריון, המחקר השני עוסק בנושא הנפשי, טיפול בהיבט הנפשי, והצלחתו בשינוי החרדה וכניסת האישה להריון.

 

הנושא בכללותו ובהיבטיו השונים נחקר באוניברסיטאות, מכוני מחקר בבתי חולים ומכוני מחקר בתחום הנפש, כמות הכישלונות במספרים מוחלטים גדולה ומשמעותית, והנושא נחקר מקצה עולם ועד קצהו, וברשימה חלקית מכוני מחקר ובתי חולים בארה"ב, צרפת, דנמרק, איראן, ואינדונזיה. כמובן שלמחקרים אלו סיבות רבות, ומן הסתם סיבות שאינן קשורות למאמר זה כגון רצון המדינה להגדלת האוכלוסייה על ידי ילודה.

 

בהיבט התוצאתי, מוכח כי טיפולים שאינם רפואיים כגון, פסיכולוגיה, פסיכותרפיה, פסיכיאטריה, ועוד, הן בקבוצות והן בפרטני מביאים לתוצאה חיובית, ובקבוצות מחקר שעברו תהליכים נפשיים מסוגים שונים מוכחות תוצאות הצלחה של בין שלושים לחמישים אחוז כניסה להריון. כמובן שהתוצאות מתחלקות לאחוזים אחרי חודש טיפול חודשיים וכד'.

נתון נוסף שקשור קשר הדוק למצב הנפשי (שלא בידיעה מודעת), הוא תפקודה המיני של האישה, תפקוד מיני ירוד מהווה גורם נוסף לאי כניסה להריון, יתרה מזאת, תפקוד מיני נמוך נובע בכללותו ממצבים נפשיים, המונח תפקוד מיני כאן אינו מתייחס לתפקוד מיני ירוד עקב מצב רפואי באשה כגון טסטוסטרון נמוך ואו סיבה רפואית אחרת.

תפקוד מיני נמוך ואו מצב מתח המונע הריון נובעים מסיבות שונות כמו: התעללות מינית בגיל צעיר (נושא זה היה עבודת הדוקטורט שלי" התעללות מינית בגיל צעיר והיכולת לקיים חיים מאוזנים בגיל בוגר") , התעללות נפשית, טראומות הנובעות ממקומות שונים כגון יחסי הורים וילדים, יחסי אחים ויחסים בתוך המשפחה, מצב חברתי ומצב כלכלי ביחס לשכונה או לילדי בית הספר. הסיבות הן רבות וכולן מובילות למסקנת המחקרים שמאששת כי אי כניסה להריון בזוגות בריאים נובעת מלחץ נפשי.

 

בבואי לטפל במקרה של אישה אשר אינה ממצה את נשיותה הן כאדם בחברה והן כאם לעתיד אני מניח הנחת יסוד כי החסם אינו גנטי אלא נפשי. ראוי וחשוב לציין  כי  מקרים בהם טיפלתי אוששו את תוצאות המחקרים בין ההקשרים שנמצאו.

 

זיהוי החסם נעשה בשיטת הטיפול שפיתחתי הנקראת REBOUND SYCOTHERAPY . הנחת העבודה ובסיסה של השיטה הם שאדם הוא לא מכונה ואינו יכול לשנות את מהות חייו ברגע, ומאידך, יצירת תהליך שמדמה פסיכואנליזה בכל צורה שהיא, הינו תהליך ארוך מאוד ולעיתים מוביל לתובנה אך לא לתוצאות מדידות. השיטה עוסקת בהפרדת הקוגניציה, החלק המודע החושב והבוגר, החלק הרגשי והחוסם שנוצר בגיל צעיר, זיהוי החוזקות הבנויות בנו והמבוססות על ה DNA  והרצונות כאדם בוגר , הדיאלוג ביניהם ויצירת פריצת הדרך המובילה לתוצאה.

כשמדובר בהריון אין בהכרח לבצע טיפול בחרדה ממים אם קיימת, אלא לזהות על איזו חרדה יושב החסם המונע מהאישה להיות אישה פורייה.

 

אין בהכרח צורך לנסות ולפתור את כל החסמים אך לעיתים קרובות פתיחת החסם המונע הריון וכניסה להריון תוביל לפתיחת חסמים אחרים באופן אוטומטי.

עובדה זו הוכחה  באמצעות מספר המקרים בהם טיפלתי –לכן חקרתי את הנושא בעבודת הדוקטוראט שלי.

 

 

 

קטגוריות מאמרים

אודות דר' צחי טופלברגטיפולים בקליניקה של דר' צחי טופלברג

התקשרו 054-6968855
או השאירו הודעה

מעוניין לקבל מידע ועדכונים